Girls Minnesota High School Bowling

Results From Past Seasons

 

 

2016 Season

 

Congratulations North (St. Paul) / Tartan...

2016 State Champions!

Congratulations...

Owatonna... 2nd place!...

Fergus Falls / Moorhead / West Fargo... 3rd place!...

Champlin Park / Park Center / Maple Grove / Patrick Henry... 4th place!...

Mankato East... Consolation champions!

click here for pictures and stats

 

 

Congratulations Metro West 1st Team ...

2016 All-Conference Tournament Champions!

Congratulations...

South East 1st Team... 2nd place!...

Metro North 1st Team... 3rd place!...

South East 2nd Team... 4th place!...

Metro South 3rd Team... Consolation champions!

click here for pictures and stats

 

2016's Top Teams & Bowlers

Updated 4/8/16 - Official Final

 

2016 First Team All-State

Samantha Farley * Rochester Century

Christina Kimmer * Monticello

Destiny Truly * Park Center

Kaley Brault * Burnsville

Alexis Stein * South St. Paul

 

2016 Second Team All-State

Lauren Scheunemann * North St. Paul

Hana Roers * Maple Grove

Hailey Foss * Big Lake

Reggi Morin * Blaine

Cassidy Courey * Champlin Park

           

2016 Third Team All-State

Miranda Vreeland * Pepin (WI)

Olivia Kubis * Luther (WI)

Shakira Warta * Brainerd

Sophie Jerry * Park

Ariel Engel * Stewartville

                                                                      

2016 Conference Standings & Statistics

Metro West - Updated 4/8/16 - FINAL

Metro South - Updated 4/6/16 - FINAL

South Central - Updated 4/4/16 - FINAL

Metro North - Updated 4/4/16 - FINAL

South East - Updated 3/22/16 - FINAL

Central Northwest - Updated 3/22/16 - FINAL

 

Congratulations Brainerd / Crosby-Ironton!...

2016 Winter Clash Champions!

2nd - North (St. Paul)!

3rd - Mankato East!

4th - Fergus Falls / Moorhead / West Fargo!

Click Here For Tournament Results & Photos

 

 

 

2015 Season

 

Congratulations Park / East Ridge / St. Croix Prep / Academic Arts - 2015 State Champions!

2nd Place - North (St. Paul) / Roseville / Tartan

3rd Place -  Sauk Rapids-Rice / St. Cloud Apollo / Rocori / St. Cloud Tech / Sartell-St. Stephen

4th Place - Winona / Luther

Consolation Champions - Simley

Pictures & Statistics

 

 

Congratulations Mankato East / Kato Public -

2015 Winter Clash Champions!

2nd Place: Brainerd / Crosby-Ironton

3rd Place: South St. Paul / Henry Sibley

4th Place: Park / East Ridge / SCP / AA

Consolation Bracket Champions:  Wabasha-Kellogg / Alma / Pepin / Lake City

See photos and tournament results here

 

Individual & Team State Rankings

Updated 4 / 8 / 15 - Unofficial Final

 

2015 Regular Season Standings & Statistics

 

Metro North Conference - FINAL - Updated 3-11-15

South East Conference - FINAL - Updated 3-30-15

Metro South Conference - FINAL - Updated 4-7-15

Metro West Conference - FINAL - Updated 4-8-15

South Central Conference - FINAL - Updated 3-22-15

Central Northwest Conference - FINAL - Updated 3-30-15

 

 

 

 

2014 Season

 

Congratulations Park (Cottage Grove) - 2014 State Champions!
2nd place - Mankato East
3rd Place - Simley
4th place - Sauk Rapids-Rice / Cathedral / Sartell-St. Stephen
Consolation Champions - Albert Lea

See results and more photos here.

 

 

Congratulations Metro South #1 - 2014 All-Conference Tournament Champions!
2nd place - Metro South #2
3rd Place - South Central #1
4th place - Metro South #4

See results and more photos here.

 

2014 Girls Minnesota High School Bowling

 

1st Team All-State

Hannah Munson - Park (Cottage Grove)

Lauren Pate - Simley

Makayla Erickson - Burnsville

Taylor Nguyen - Chaska

Hunter Dunbar - Rushford-Peterson

 

Second Team All-State

Emily Janisch - Henry Sibley

Cassidy Courey - Champlin Park

Melissa Wucherpfennig - Rosemount

Lauren Scheunemann - North (St Paul)

Abby Hlavac - Mankato West

 

Third Team All-State

Emily Rudesill - Rosemount

Baylee May - St. Francis

Destiny Truly - Park Center

Miranda Vreeland - Pepin (WI)

Bree Tlamka - Albert Lea

 

 

 

2014 Conference Standings

 

Metro North Conference - Updated 2/28/14 - FINAL

2014 Metro North All-Honors Team

Cassandra Cluts

Gabi Grogan

Ashley Thoennes

Abbie Jansen

Kaitlin Krueger

Ashley Lang

Rachel Jones

Ally Dudley

Taylor Rauma

Baylee May

Sierra Baribeau

 

 

Metro South Conference - Updated 4/7/14 - FINAL

S.ST.PAUL/EASTRIDGE/SIBLEY- Alexis (Lexi) Stein

CHASKA/MOUND/PR.LAKE/ORONO/SHAKOPEE/NEWPRAGUE - Taylor Nguyen

APPLE VALLEY - Jerrianna Taylor

ROSEMOUNT- Danielle Poole #1

FARMINGTON - Ariel Langenberger

PARK GREEN – Britta Neumann

PARK WHITE – Sidney Niles

SOUTH ST. PAUL/EAST RIDGE/HENRY SIBLEY - Emily Janisch

HOPKINS - Heather Anderson

CHASKA/MOUND/PR.LAKE/ORONO/SHAKOPEE/NEWPRAGUE - Alyssa Novak

CDH - Liliana Gomez

SIMLEY BLUE – Hanah Litz

SIMLEY RED - Rachel Holst

APPLE VALLEY - Alicia Zinger

ROSEMOUNT - Brittany Peterson

FARMINGTON -  Erin Lunz

BURNSVILLE - Erica Jensen

PARK GREEN – Shelbi Steiner

EASTVIEW - Katie Murphy

ST. CROIX LUTHERAN - Rachel Hartwig

PARK WHITE– Sarina Richard

 

South East Conference - Updated 4/14/14 - FINAL

2014  South East All-Honors Team

       Taylor Adkins - Mabel-Canton

       Keana Rosaaen - Pine Island/Zumbrota-Mazeppa

       Savannah Kubis - Winona

       Becca Mona - Wabasha-Kellogg

       Jenna Roark - Pine Island/Zumbrota-Mazeppa

       Samantha Farley - Rochester Teal

       Rachel Mona - Wabasha-Kellogg

       Miranda Vreeland - Wabasha-Kellogg

 

Central Northwest Conference - Updated 4/7/14 - FINAL

2014  Central Northwest All-Honors Team

Wadena - Jennifer Cullifer    

Brainerd Blizzard - Kelsy Warta  

Alexandria - Kiana Larson

St Cloud  NE - Erica Kloek

Fergus Falls Gold - Jayde Jorgenson

Brainerd Thunder - Sarah Lemire

St Cloud SW - Annabelle Rosenbush

Fergus Falls Maroon - Kylie Jennen

 

South Central Conference - Updated 3/31/14 - FINAL

 

Team & Individual STATE Rankings - FINAL - Updated 4/14/14

 

 

 

 

 

2013 Season

 

Congratulations

Burnsville / Prior Lake / Chaska...

2013 State Champions!!!

Rosemount / Hastings - 2nd place!
Apple Valley / Kennedy / Eagan / Paideia - 3rd place!
Albert Lea - 4th place!
St. Cloud NE - Consolation Champs!

 

See the stats/results here.

 

 

 

Congratulations South East Conference...

2013 All-Conference Tournament Champions!!!

 Metro South #1 - 2nd place!
 Metro South #2 - 3rd place!
 South Central - 4th place!

 

See the stats/results here.

 

Congratulations Owatonna / Faribault / Waseca for winning

the 2013 Winter Clash (2/10/13 at Ham Lake Lanes)

St. Cloud Area NE takes 2nd!

Park (Cottage Grove) takes 3rd!

See the results here.

 

 

2013's Top Teams and Bowlers - updated 3/28/13 - Final

 

 

2013 Regular Season Standings & Statistics

 

Central Northwest Conference - Final

All Honors Team:

Ashley Tuttle from Wadena; McKayla Bauleke from St. Cloud NE; Kendra Engebretson from Alexandria;

Erica Kloek from St. Cloud NE; Kiana Larson from Alexandria; Raychell Raddatz from Brainerd;

Olivia Anderson from Fergus Falls; Angela Koshiol from St. Cloud SW; Abbi Olson from Brainerd

 

Metro North Conference - Final

All Honors Team

Sierra Rowan; Heather Anderson; Sarah Hanson; Judith Ohochukwu;
Samantha Sweno; Brianna Wesloh; Taylor Rauma; Lydia Boettcher;
Delaine Olsen; Baylee May; Sarah Strandmark


 

Metro South Conference - Final

 

Metro West Conference - Final

All Honors Team:

Lauren Maue - Monticello/St Michael; Tyanna Drive - Buffalo; Megan Archambault - Big Lake;
Mikayla Frederick - Big Lake; April Erickson - Champlin 2; Christina Kimmer - Big Lake;
Sam Vnuk - Champlin 1; Cassidy Courey - Champlin 1; Sam Lotz - Buffalo


 

South Central Conference - updated 3/25/13 - Final

Brianna Bungert - Mankato East; Bailey Braam - Mankato East;  Kelsea Briggs - Owatonna Silver;
Mati Schafer - Owatonna Blue; Dana Jensen - Owatonna Blue;
                 Kelsey Darge - Mankato West;Abby Hlavac - Mankato West; Paige Boyum - Albert Lea

 

South East Conference - updated 3/25/13 - Final

All Honors Team:
 Taylor Adkins; Haley Riedeman; Kiara O'Reilly; Ariel Bigalk; Kristina Harms;
     Becca Mona; Dakota Moldenhauer; Megan Lehnertz


    
    
 

 

2012 Season

 

Congratulations!...

Albert Lea / Austin / New Richland -

Wins The Storm Cup and 2012 State Championship

 

Park (Cottage Grove) - 2nd Place

Eastview / Apple Valley / Eagan - 3rd Place

Wabasha-Kellogg / Lake City / Pepin - 4th Place

State Tournament: Park Grove Bowl, St. Paul Park, MN

See the results here

 

Tigers, Cougars, and Huskies - Oh My!

South Central 1st Team wins the

Inaugural All-Conference Tournament

Congratulations!...

Metro South 1st Team - 2nd Place

South East 1st Team - 3rd Place

Central 1st Team - 4th Place

See the results here

 

 

 

 

 

 

Girls Minnesota High School Bowling in the Media: http://abcnewspapers.com/2012/05/04/thunder-and-lightning-storm-state-bowling-tournament/
 

Girls Minnesota High School Bowling in the Media: http://www.sctimes.com/article/20120329/SPORTS/103290021?fb_ref=artsharetop&fb_source=home_multiline

xxxxx

 

** Conference All-Honors Teams Named updated 4/16

 

 

 

Congratulations to the 15 bowlers named All-State!

2012 1st Team All-State

Katie Kujath - Owatonna

Rachel Moe - Eagan

Lauren Pate - Simley

Megan Antonelli - St Michael-Albertville

Molly Novak - Apple Valley

 

2012 2nd Team All-State

Hannah Munson - Park

Emily Janisch - Henry Sibley

Taylor Nguyen - Chaska

Holly Bambenek - Winona

Kiara O'Reilly - Zumbrota-Mazappa

 

2012 3rd Team All-State

Paige Bjerke - Burnsville

Brianna Bungert - Mankato East

Alexandra Slater North

Baylee May - St. Francis

Emily Rudesill - Rosemount

 

 

** Special thanks to the Metro South Conference for their collection of more than 365 pounds of food this season for local food shelves.

 

** Owatonna / Waseca won Girls Minnesota High School Bowling's Inaugural Winter Clash January 22, 2012 at Midway Pro Bowl in St. Paul.

See Results and pictures from 2012 Winter Clash.

 

 

 

Top 20 Teams In The League - Final

 

Top 50 Bowlers In The League - Final

 

2012 Regular Season Standings & Statistics

Central Conference - FINAL

 

Metro North Conference - FINAL

 

Metro South Conference - FINAL

 

South Central Conference - FINAL

 

South East Conference - FINAL

 

 

 

 

 

 

2011 Season (Inaugural Season)

State Tournament: Winona Bowl, Winona, MN

Results

State Champions: Simley / Sibley / Eagan / So. St. Paul

State Runner-Up: USC / Albert Lea / Austin

State 3rd Place: Shakopee / Chaska / Chanhassen

State 4th Place: Winona / Winona Cotter / Riverway Learning Community

 

 

Top 35 Girls In The State  

 

Central Conference Standings

 

South Conference Standings

Owatonna

 

Metro East Standings

Metro West Standings