GIRLS MINNESOTA HIGH SCHOOL BOWLING

List of Participating Schools/Teams

Updated 2-20-15

 

CONF Team Sponsored By Coaches
C-NW Alexandria Garden Center Lanes Susan Brede & Charlie Meyer
C-NW Brainerd / Crosby-Ironton Blue Jack's House Margie Ramsdell
C-NW Brainerd / Crosby-Ironton Maroon Jack's House Norm Ramsdell
C-NW Fergus Falls Gold Northern Aire Lanes Zane Bubgee & Darla Christenson
C-NW Fergus Falls Maroon Northern Aire Lanes Dean Paulson & Luke Loeffeler
C-NW Sauk Rapids-Rice / St. Cloud Apollo / Sartell-St. Stephen / Rocori / St. Cloud Tech Southway Bowl Brian Reimann, Shannon Orcutt & Pete Schwegel
     
     
MeN Andover / Champlin Park  / Park Center / Blaine / Centennial / Spring Lake Park / Duluth Denfeld / Forest Lake SILVER Andover Lanes Paul Dudley
MeN Andover / Champlin Park  / Park Center / Blaine / Centennial / Spring Lake Park / Duluth Denfeld / Forest Lake ROYAL Ham Lake Lanes Larry Thompson
MeN Anoka Super Bowl Jean Jones, Dave Jones, Ami Davids
MeN North (St. Paul) / Roseville / Tartan 1 Pinz Art Schuenemann & Duane Perrizo
MeN North (St. Paul) / Roseville / Tartan 2 Pinz Jenell Krueger
MeN St. Francis / Cambridge-Isanti Junction Bowl Ken Orr & Linda Baker
     
     
MeS Apple Valley 1 Apple Place Willie Taylor Jr.
MeS Apple Valley 2 Apple Place Willie Taylor Jr.
MeS Burnsville / Eastview / Edina / Shakopee Brunswick Zone Lakeville Tina Brault
MeS Cretin-Derham Hall / Robbinsdale Cooper / Mpls. Washburn Midway Pro Bowl Luke Bearth
MeS Farmington Farmington Lanes Annette Mitchell & David McAdams
MeS Hopkins / St. Louis Park / EP Tuttle's Dan Triske
MeS Park / East Ridge / St. Croix Prep Green Park Grove Bowl Dave O'Ryan
MeS Park / East Ridge / St. Croix Prep White Park Grove Bowl Lori Munson
MeS Rosemount Apple Place Tim Rudesill & Chad Laffey
MeS Simley Blue Drkula's Mike Litz and Jay Frederick
MeS Simley Red Drkula's Gary Salzman Jr.
MeS South St. Paul / Henry Sibley Park Grove Bowl Colleen Luna, Paul McGuire, Nick Lopez, Nick Luna, Josh Publosky
MeS St. Croix Lutheran Mattie's Julia Buller & Scott Ward
     
     
MeW Big Lake / Monticello River City Extreme Kevin Lang
MeW Buffalo / Orono Huikko's Karla Huikko
MeW Elk River / Spectrum Black McPete's Patrick Grant
MeW Elk River / Spectrum Red McPete's Patrick Grant
MeW Rogers 1 Sundance Golf & Bowl Ellen Ruud
MeW Rogers 2 Sundance Golf & Bowl Ellen Ruud
     
     
SC Albert Lea Holiday Lanes Loren Kaiser & Nicole Mayer
SC Faribault / W-E-M / Bethlehem Acadamey / Medford 1 J&J Bowling Center Teri Haugh, Glen Benway, Lonny Olson
SC Faribault / W-E-M / Bethlehem Acadamey / Medford 2 J&J Bowling Center Joey Schleis, Penny Gonzalez
SC Mankato East Wow Zone Gene Braam & Russ Peterson
SC Mankato West Wow Zone Kurt Balbach & Kevin Kent
SC Marshall Marshall Bowl Bruce & Brandi Shover
SC Owatonna / Ellendale / Waseca Spare Time Entertainment Scott Ferch & Mike Arndt
     
     
SE Byron / Kasson-Mantorville Byron Lanes Chris Hough & Dan Ziebell
SE LeRoy-Ostrander / Mabel-Canton / Chatfield / Fillmore Central / St. Charles B&B Olympic Bowl Cristal Adkins & Mike Norby
SE Pine Island / Zumbrota-Mazeppa / Triton Pine Island Pool & Pins Brian Rucker & Craig Roark
SE Rochester Century / Stewartville Recreation Lanes Shannon Barrett
SE Rochester Mayo / Rochester John Marshall Recreation Lanes Pat Barrett
SE Wabasha-Kellogg / Pepin (WI) / Lake City River Boat Lanes Jim O'Reilly & Shawn Sexton
SE Winona / Luther (WI) Winona Bowl Mike Kubis